Close

We are using cookies to give you the best experience on our site. Cookies are files stored in your browser and are used by most websites to help personalise your web experience.

By continuing to use our website without changing the settings, you are agreeing to our use of cookies.

Find out more
For more information, go to www.arthritisresearchuk.org

Who are your Arthritis Champions?

We have a new parliament of elected MPs. Find out if your new MP has signed up to be an Arthritis Champion by checking the table below.

Arthritis Champions have pledged to work with us to prevent and cure arthritis, and transform the services available to people with arthritis.

Arthritis Champions

Constituency (A-Z) MP name Political party
A
Aberavon
Stephen Kinnock
Labour
Altrincham and Sale West Graham Brady
Conservative
Alyn and Deeside Mark Tami Labour
Amber Valley
Nigel Mills
Conservative
Arfon
Hywel Williams
Plaid Cymru
B
Bath
Ben Howlett
Conservative
Beaconsfield
Dominic Grieve
Conservative
Belfast North
Nigel Dodds
Democratic Unionist Party
Belfast South
Alasdair McDonnell
Social Democratic and Labour Party
Berwickshire, Roxburgh and Selkirk

Calum Kerr

Scottish National Party

Blackpool South
Gordon Marsden
Labour
Birmingham, Selly Oak
Steve McCabe
Labour
Birmingham, Yardley
Jess Phillips
Labour
Blaydon
David Anderson
Labour
Blyth Valley
Ronnie Campbell
Labour
Bolton South East
Yasmin Qureshi
Labour
Bosworth
David Tredinnick
Conservative
Brent Central
Dawn Butler
Labour
Brighton, Pavilion
Caroline Lucas
Green
Bristol East
Kerry McCarthy
Labour
C
Caerphilly
Wayne David
Labour
Caithness, Sutherland and Easter Ross

Paul Monaghan

Scottish National Party
Cambridge
Daniel Zeichner
Labour
Cardiff Central Jo Stevens
Labour
Cardiff North  Craig Williams  Conservative
Carshalton and Wallington  Tom Brake  Liberal Democrat
Castle Point
Rebecca Harris
Conservative
Central Ayrshire
Philippa Whitford
Scottish National Party
Cheadle
Mary Robinson
Conservative
Cheltenham Alex Chalk Conservative 
Chippenham

Michelle Donelan

Conservative
City of Durham Roberta Blackman-Woods Labour 
Clwyd West
David Jones
Conservative
Colchester
Will Quince
Conservative
Colne Valley Jason McCartney
Conservative
Coventry South
James Cunningham
Labour
Crawley
Henry Smith
Conservative
Cynon Valley
Ann Clwyd
Labour
D
Denton and Reddish
Andrew Gwynne
Labour
Dewsbury
Paula Sherriff
Labour
Dulwich and West Norwood
Helen Hayes
Labour
Dumfries and Galloway
Richard Arkless
Scottish National Party
Dundee West
Chris Law
Scottish National Party
Dwyfor Meirionnydd
Liz Saville Roberts
Plaid Cymru
E
Ealing, Southall Virendra Sharma  Labour
Easington
Grahame Morris
Labour
East Antrim
Sammy Wilson
Democratic Unionist Party
Eastbourne
Caroline Ansell
Conservative
East Kilbride, Strathaven and Lesmahagow
Lisa Cameron
Scottish National Party
Edinburgh East
Tommy Sheppard
Sottish National Party
Edinburgh North and Leith
Deidre Brock
Scottish National Party
Edinburgh South
Ian Murray
Labour
Ellesmere Port and Neston
Justin Madders
Labour 
Epping Forest
Eleanor Laing
Conservative
Erewash
Maggie Throup
Conservative
F
Falkirk
John McNally
Scottish National Party
Finchley and Golders Green Mike Freer
Conservative
Foyle Mark Durkan Social Democratic and Labour Party
G
Glasgow East Natalie McGarry
Independent
Glenrothes
Peter Grant
Scottish National Party
H
Halifax
Holly Lynch
Labour
Halton
Derek Twigg
Labour
Hampstead and Kilburn  Tulip Siddiq Labour 
Harborough
Edward Garnier
Conservative
Harrow East
Bob Blackman
Conservative
Hazel Grove
William Wragg
Conservative
Heywood and Middleton Liz McInnes Labour 
Holborn and St Pancras
Sir Keir Starmer
Labour
Hornchurch and Upminster  Dame Angela Watkinson  Conservative 
Hyndburn
Graham Jones
Labour
I
Ilford North
Wes Streeting
Labour
Ilford South Mike Gapes Labour/Co-op
Inverness, Nairn, Badenoch and Strathspey Drew Hendry Scottish National Party 
K
Keighley
Kris Hopkins
Conservative
Kilmarnock and Loudoun Alan Brown

Scottish National Party

Kingston upon Hull West and Hessle
Alan Johnson
Labour
Kilcardy and Cowdenbeath
Roger Mullin
Scottish National Party
Knowsley
George Howarth
Labour
L
Lancaster and Fleetwood
Catherine Smith
Labour
Leeds North West Greg Mulholland
Liberal Democrat
Lewes Maria Caulfield
Conservative
Lewisham East
Heidi Alexander
Labour
Lewisham West and Penge Jim Dowd 
Labour
Liverpool, Walton
Steve Rotherham
Labour 
Llanelli
Nia Griffiths
Labour
M 
Macclesfield David Rutley
Conservative
Makerfield
Yvonne Fovargue
Labour
Maldon
John Whittingdale

Conservative
Meriden
Caroline Spelman
Conservative
Mid Derbyshire Pauline Latham
Conservative
Middlesbrough South and East Cleveland
Tom Blenkinsop
Labour
Mid Norfolk George Freeman
Conservative
Montgomeryshire
Glyn Davies
Conservative
Morley and Outwood
Andrea Jenkyns
Conservative
Motherwell and Wishaw Marion Fellows Scottish National Party
N
Neath Christina Rees Labour
Newcastle upon Tyne Central
Chi Onwurah
Labour
Newport West
Paul Flynn
Labour
North Ayrshire and Arran
Patricia Gibson
Scottish National Party
North Dorset
Simon Hoare
Conservative
North East Derbyshire Natascha Engel  Labour 
North East Hampshire
Ranil Jayawardena
Conservative
North Thanet
Roger Gale
Conservative
North Tyneside Mary Glindon
Labour
North West Norfolk Henry Bellingham Conservative
Nottingham South
Lilian Greenwood

Labour

Nuneaton Marcus Jones
Conservative
O
Ogmore Huw Irranca-Davies Labour
Oxford East
Andrew Smith
Labour
P
Pendle  Andrew Stephenson  Conservative 
Penistone and Stocksbridge Angela Smith Labour
Plymouth, Sutton and Devonport  Oliver Colvile Conservative
Poplar and Limehouse
Jim Fitzpatrick
Labour
Portsmouth South Flick Drummond
Conservative
R
Reading East
Robert Wilson
Conservative
Redditch
Karen Lumley
Conservative
Romsey and Southampton North

Caroline Nokes

Conservative

Ross, Skye and Lochbar
Ian Blackford
Scottish National Party
Ruislip, Northwood and Pinner
Nick Hurd
Conservative
S
Saffron Walden Sir Alan Haselhurst Conservative
Salford and Eccles
Rebecca Long-Bailey
Labour
Scunthorpe
Nic Dakin
Labour
Sheffield Central
Paul Blomfield
Labour
Sheffield, Heeley
Louise Haigh
Labour
Shrewsbury and Atcham
Daniel Kawczynski
Conservative
Slough
Fiona Mactaggart
Labour
Solihull
Julian Knight
Conservative
Somerton and Frome David Warburton  Conservative 
South Down Margaret Ritchie Social Democratic and Labour Party 
South East Cornwall
Sheryll Murray
Conservative
South Swindon
Robert Buckland
Conservative
Southampton, Itchen
Royston Smith
Conservative
Southend West Sir David Amess

Conservative

Southport
John Pugh
Liberal Democrat
Stirling
Steven Paterson
Scottish National Party
Stoke on Trent North Ruth Smeeth Labour
Stoke on Trent South Robert Flello Labour
Stone
William Cash
Conservative
Strangford
Jim Shannon
Democratic Unionist Party
Stretford and Urmston
Kate Green
Labour
Stroud
Neil Carmichael
Conservative
Sunderland Central
Julie Elliott
Labour
Swansea East
Carolyn Harris
Labour
T
Tewkesbury Laurence Robertson
Conservative
Torbay Kevin Foster
Conservative
Torfaen
Nick Thomas-Symonds
Labour
Torridge and West Devon
Geoffrey Cox
Conservative
Tynemouth
Alan Campbell
Labour
U



Upper Bann
David Simpson
Democratic Unionist Party
W
Warley  John Spellar  Labour 
Weaver Vale Graham Evans
Conservative
Wells
James Heappey
Conservative
West Lancashire Rosie Cooper  Labour 
West Ham Lyn Brown Labour 
Wigan
Lisa Nandy
Labour
Witney
David Cameron
Conservative
Workington  Sue Hayman  Labour 
Worsley and Eccles South
Barbara Keeley
Labour
Worthing West Sir Peter Bottomley
Conservative
Wrexham
Ian C Lucas
Labour
Wyre Forest
Mark Garnier
Conservative
Y
Ynys Môn Albert Owen
Labour

Back to Ask your MP to become an Arthritis Champion
For more information, go to www.arthritisresearchuk.org.
Arthritis Research UK fund research into the cause, treatment and cure of arthritis. You can support Arthritis Research UK by volunteering, donating or visiting our shops.